آشنایی با سطوح بلوغ فناوری (TRL)؛

مدرس: دکتر حامد دهقان‌پور

معرفی دوره

سطح توسعه فنی محصول یا فناوری کسب‌وکارتان در چه وضعیتی است؟

هر صاحب کسب‌وکاری در تلاش است تا محصول خود را به بازار عرضه کند و در این مسیر، توجه به آمادگی محصول و تطبیق آن با انتظاراتی که مشتری دارد، بسیار کلیدی است. در ارتباط با جذب سرمایه‌گذار هم این مسئله صادق است. آیا فناوری یا محصول از بلوغ کافی برای عرضه به سرمایه‌گذار برخوردار است؟ انتظار سرمایه‌گذار چیست؟ آیا می‌توان انتظارات وی پیرامون سطح آمادگی فناوری را در مدت‌زمان معقول برآورده ساخت؟

این‌ها پرسش‌های دشواری است که شاید در وهله اول، هر فناور یا صاحب ایده‌ای را گیج کند. اما نیاز به نگرانی نیست. مدل‌های ارزیابی سطح آمادگی فناوری (TRL) و ارزیابی سطح آمادگی بازار (MRL)، به شما کمک می‌کنند تا از این سردرگمی نجات یابید.

از دیدگاه کارآفرینانه، ارزیابی آمادگی بازار برای دستیابی به «کمترین زمان برای رسیدن به بازار»، «کمترین هزینه برای تشخیص فرصت بازار»، انعطاف‌پذیری در برابر تغییرات بازار، تصاحب فرصت‌های بازار» و «ایجاد درآمد و تحقق سودآوری» الزامی است.

نکته مهم این است که سطوح آمادگی فناوری و بازار، باید به‌هنگام برنامه‌ریزی برای توسعه محصول جدید و ارزیابی طرح‌های پیشنهادی، مورد توجه قرار گیرند. از این منظر، تعیین سطوح آمادگی در ابتدای پروژه و تلاش برای ارتقای هم‌زمان آن‌ها، احتمال موفقیت در تجاری‌سازی نوآوری را افزایش می‌دهد.

به عبارتی، سطح آمادگی فناوری سنجه‌ای برای ارزیابی وضعیت توسعه فنی یک فناوری جدید است. این مدل ابتدا در دهه 1980 میلادی در ناسا تدوین شد و از آن پس، تعداد و بعدها در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفت. 

در همین راستا، وبینار آشنایی با سطوح بلوغ فناوری توسط شتاب دهنده هاب شیراز، جهت پاسخگویی به سوالات کارآفرینان در ارزیابی و آگاهی از سطح توسعه فناوری محصولشان ایجاد شده است.

همین الان ثبت نام کنید

این کارگاه به‌صورت آنلاین در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، 23 و 24 خرداد 1402، توسط شرکت هوشمند اول برتر شیراز (هاب شیراز) برگزار خواهد شد.